Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaltská konference, díl první

Jelikož se poslední dobou mluvilo o Jaltské konferenci a její nesprávné interpretaci. Rád bych uvedl na pravou míru, co byla Jaltská konference a co se na ní skutečně projednalo.

Jednalo se o druhou konferenci tzv. Velké trojky (Churchill, Roosevelt, Stalin), sešla v únoru 1945 v krymském letovisku Jalta. Konference byla zahájena 4. února 1945. Na pořad jednání se dostal např. požadavek bezpodmínečné kapitulace Německa, jeho demilitarizaci a denacifikaci, poválečný status Polska či pomoc SSSR v boji proti Japonsku. Skončila 11. února společným prohlášením a protokolem.

 

,,Prohlášení:

President USA, předseda rady lidových komisařů Svazu sovětských socialistických republik a předseda vlády Velké Británie učinili toto prohlášení o výsledcích krymské konference:

I. PORÁŽKA NĚMECKA

Projednali jsme a potvrdili vojenské plány tří spojeneckých mocností pro konečnou porážku společného nepřítele. V době konference se denně scházely vojenské štáby tří spojeneckých národů. Jejich porady byly všestranně uspokojivé a jejich výsledkem je ještě těsnější koordinace válečného úsilí tří spojenců než kdykoli předtím. Vyměnili jsme si nejúplnější informace. Zcela jsme dohodli a podrobně stanovili dobu, rozsah i koordinaci nových, ještě mohutnějších úderů našich vojsk a letectva do srdce Německa od východu, západu, severu a jihu.

Naše společné vojenské plány vejdou ve známost teprve tehdy, až je budeme provádět, jsme však přesvědčeni, že velmi těsné pracovní společenství tří štábů, k němuž na této konferenci došlo, zkrátí válku. Naše tři štáby se budou scházet i nadále, kdykoli bude třeba.

Nacistické Německo je odsouzeno k zániku. Pokusí-li se německý národ pokračovat v beznadějném odporu, zaplatí svou porážku ještě dráže.

II. OKUPACE A KONTROLA NĚMECKA

Dohodli jsme se na společné politice a společných plánech, jak vynutíme splnění podmínek bezpodmínečné kapitulace, které společně uložíme nacistickému Německu, až bude německý ozbrojený odpor zcela zlomen. Tyto podmínky oznámíme až po konečné porážce Německa. Podle sjednaného plánu obsadí v Německu každá z armád tří mocností samostatné pásmo. V plánu je postaráno o koordinaci správy a kontroly, kterou bude vykonávat ústřední Kontrolní komise se sídlem v Berlíně, složená z vrchních velitelů tří mocností. Bylo ujednáno, že tři mocnosti pozvou Francii, aby převzala, bude-li si přát, jedno okupační pásmo a stala se čtvrtým členem Kontrolní komise. Hranice francouzského pásma budou ujednány mezi zúčastněnými čtyřmi vládami prostřednictvím jejich zástupců v Evropské poradní komisi.

Je naším nezměnitelným cílem zničit německý militarismus i nacismus a zajistit, aby Německo nebylo už nikdy schopno rušit světový mír. Jsme pevně rozhodnuti odzbrojit a rozpustit všechny německé ozbrojené síly, rozbít provždy německý hlavní štáb, který pokaždé znovu připravoval vzkříšení německého militarismu, odstranit nebo zničit všechno německé vojenské zařízení, vyřadit nebo kontrolovat všechen německý průmysl, kterého by se mohlo použít k válečné výrobě, potrestat spravedlivě a rychle všechny válečné zločince a vymáhat věcné reparace za to, co Němci zničili; vyhladit nacistickou stranu, nacistické zákony, organizace a instituce; vymýtit z veřejných úřadů i kulturního a hospodářského života všechen nacistický a militaristický vliv a učinit v Německu i jiná dohodnutá opatření, pokud budou nezbytná pro budoucí mír a bezpečnost světa. Nezamýšlíme zničit německý národ, avšak teprve po vykořenění nacismu a militarismu budou Němci mít naději, že budou moci žít důstojně a že se jim dostane místa ve společenství národů.

III. NĚMECKÉ REPARACE

Uvažovali jsme o problému škod, jež v této válce způsobilo Německo Spojeným národům, a uznali jsme za spravedlivé, aby Německo bylo zavázáno poskytnout věcnou náhradu za tyto škody v míře co největší.

Bude zřízena komise pro náhrady škod. Komise bude pověřena zkoumat otázku, v jakém rozsahu a jakými způsoby mají být nahrazeny škody, jež Německo způsobilo spojeneckým zemím. Tato komise bude pracovat v Moskvě.

IV. KONFERENCE SPOJENÝCH NÁRODŮ

Jsme pevně rozhodnuti založit s našimi spojenci co nejdříve obecnou mezinárodní organizaci pro udržování míru a bezpečnosti. Soudíme, že je to nezbytné jak proto, abychom zabránili agresi, tak proto, abychom odstranili politické, hospodářské a sociální příčiny války těsnou a trvalou součinností všech mírumilovných národů.
Základy k tomu byly položeny v Dumbarton Oaksu. Tam však nebylo dosaženo dohody o důležité otázce způsobu hlasování. Nynější konferenci se podařilo tuto nesnáz vyřešit.

Usnesli jsme se svolat na den 25. dubna 1945 do San Franciska ve Spojených státech konferenci Spojených národů, aby připravila chartu takové organizace podle směrnic navržených na pracovních poradách v Dumbarton Oaksu.
Poradíme se neprodleně s vládou čínskou a prozatímní vládou francouzskou a požádáme je, aby společně s vládami Spojených států, Velké Británie a Svazu sovětských socialistických republik převzaly iniciativu k pozvání na konferenci. Jakmile budou porady s Čínou a Francií skončeny, bude text návrhu o způsobu hlasování uveřejněn.

 

V. PROHLÁŠENÍ O OSVOBOZENÉ EVROPĚ

Vypracovali a schválili jsme Prohlášení o osvobozené Evropě. Toto prohlášení zajišťuje koordinaci politiky tří mocností a společný postup, aby se politické a hospodářské problémy osvobozené Evropy řešily podle demokratických zásad. Text prohlášení zní:

Předseda rady lidových komisařů Svazu sovětských socialistických republik, ministerský předseda Spojeného království a president Spojených států amerických se navzájem radili ve společném zájmu národů svých zemí i zemí osvobozené Evropy. Prohlašují společně, že se navzájem dohodli uvádět v soulad politiku svých vlád v přechodném období politické nestálosti v osvobozené Evropě, kdy budou napomáhat národům osvobozeným z nadvlády nacistického Německa i národům býva lých satelitních států osy v Evropě, aby demokratickými prostředky vyřešily své naléhavé politické i hospodářské problémy.

Zavedení pořádku v Evropě a přebudování hospodářského života národů musí se dít takovým způsobem, který umožní osvobozeným národům zničit poslední stopy nacismu a fašismu a vytvořit demokratické zřízení, které si zvolí. Jednou ze zásad Atlantické charty je právo každého národa zvolit si vládní formu, v níž chce žít, a že musí být obnovena státní svrchovanost i samostatná vláda všech národů, jímž je útočné státy násilím odňaly.

K vytvoření podmínek, za nichž mohou osvobozené národy vykonávat tato práva, budou naše tři vlády společně pomáhat lidu v každém z osvobozených států i v bývalých satelitních státech osy v Evropě, kde podle jejich soudu poměry vyžadují:
a) vytvořit podmínky vnitřního míru;
b) provést neodkladná opatření, aby se pomohlo strádajícímu obyvatelstvu;
c) vytvořit prozatímní vládní orgány, v nichž budou zastoupeny všechny demokratické složky obyvatelstva a které budou povinny vytvořit co nejdříve na základě svobodných voleb vládu odpovídající vůli lidu;
d) usnadnit provedení takových svobodných voleb tam, kde je potřeba.

Tři vlády se budou radit s jinými Spojenými národy a s prozatímními i jinými evropskými vládami, kdykoli se bude jednat o otázkách, na nichž tyto vlády mají přímý zájem.

Kdykoli uvedené tři vlády usoudí, že poměry v některém osvobozeném evropském státě nebo v evropském státě, který byl satelitem osy, vyžadují takovou akci, poradí se neprodleně vzájemně o tom, jak třeba splnit společný závazek stanovený v tomto prohlášení. Tímto prohlášením znovu potvrzujeme svou víru v zásady Atlantické charty, své závazky z Deklarace Spojených národů i své rozhodnutí vytvořit v součinnosti s ostatními mírumilovnými národy světový řád založený na právu, který by byl zaměřen k míru, bezpečnosti, svobodě i blahobytu všeho lidstva.
Vydávajíce toto prohlášení, vyslovují tři mocnosti naději, že se k nim v navrženém postupu připojí prozatímní vláda Francouzské republiky."

VI. POLSKO

Přišli jsme na krymskou konferenci rozhodnuti vyřešit své rozpory o Polsku. Pojednali jsme důkladně o všech stránkách této otázky. Znovu potvrzujeme své společné přání, aby bylo zřízeno silné, svobodné, nezávislé a demokratické Polsko. V závěru svých porad jsme dospěli k dohodě o podmínkách, za nichž by bylo možno vytvořit novou polskou prozatímní vládu národní jednoty tak, aby ji mohly uznat tři hlavní mocnosti.

Dohodli jsme se na tomto:

Úplným osvobozením Polska Rudou armádou vznikla nová situace. To vyžaduje, aby byla vytvořena polská prozatímní vláda, která by měla širší základnu, než to bylo možné před nedávným osvobozením západního Polska. Prozatímní vláda, která nyní působí v Polsku, měla by tedy být přetvořena na širší demokratické základně tím, že by byli přibráni přední demokratičtí činitelé z Polska samého i z Poláků zahraničních. Tato nová vláda měla by se pak nazývat polská prozatímní vláda národní jednoty.

V. M. Molotov, pan W. A. Harriman a sir Archibald Clark Kerr jsou zmocněni, aby se jako komise poradili nejprve v Moskvě se členy nynější prozatímní vlády i s jinými polskými demokratickými vůdci z Polska samého i z ciziny, jak reorganizovat nynější vládu podle uvedených směrnic. Tato polská prozatímní vláda národní jednoty bude povinna provést co nejdříve svobodné a ničím neomezené volby na základě všeobecného hlasovacího práva a tajného hlasování. Právo účastnit se těchto voleb a navrhnout své kandidáty musí mít všechny demokratické a protinacistické strany.

Až bude tímto způsobem řádně utvořena polská prozatímní vláda národní jednoty, naváže vláda SSSR, která má nyní diplomatické styky s nynější prozatímní polskou vládou, jakož i vláda Spojeného království a vláda Spojených států diplomatické styky s novou polskou prozatímní vládou národní jednoty a vymění si s ní velvyslance, kteří budou svým vládám podávat zprávy o situaci v Polsku.

Šéfové tří vlád soudí, že východní hranice Polska má jít po Curzonově linii, přičemž se však v některých oblastech může od ní odchylovat pět až osm kilometrů ve prospěch Polska. Uznávají, že se Polsku musí dostat podstatného územního přírůstku na severu i na západě. Mají za to, že v příhodné době má být zjištěno mínění nové polské prozatímní vlády národní jednoty o rozsahu tohoto zvětšení a že se pak má s konečným vymezením polské západní hranice vyčkat až do mírové konference."

VII. JUGOSLÁVIE

Dohodli jsme se doporučit maršálu Titovi a dr. Subašiéovi, aby neprodleně uskutečnili svou dohodu a aby na základě této dohody vytvoři-li novou vládu. Rovněž doporučujeme, aby nově vytvořená vláda ihned prohlásila, že:

1. Protifašistické shromáždění národního osvobození (AVNOJ) Jugoslávie musí být rozšířeno o členy posledního jugoslávského parlamentu (Skupštiny), kteří se nekompromitovali spoluprací s nepřítelem, aby tak vznikl sbor, který bude nazván Prozatímním parlamentem.

2. Zákonodárná usnesení Protifašistického shromáždění národního osvobození (AVNOJ) budou podléhat dodatečnému schválení Ústavodárného shromáždění.

Byly všeobecně probrány také jiné balkánské otázky.

VIII. SCHŮZE MINISTRŮ ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ

Po celou konferenci se kromě schůzí šéfů vlád a ministrů zahraničních věcí denně konaly zvláštní schůze tří ministrů zahraničních věcí a jejich poradců.

Tyto porady se ukázaly nejvýš prospěšnými, a proto se konference usnesla, aby bylo pro pravidelnou konzultaci tří ministrů zahraničních věcí vytvořeno stálé zařízení. Ministři zahraničních věcí se budou tudíž scházet tak často, jak toho bude třeba, pravděpodobně asi za tři až čtyři měsíce. Tyto schůze se budou konat střídavě v jednotlivých hlavních městech; první se bude konat v Londýně po konferenci Spojených národů - 0 světové organizaci.

IX. JEDNOTA VE VÁLCE I V MÍRU

Naše setkání zde na Krymu znovu potvrdilo naše společné odhodlání udržovat a posilovat v nastávající mírové době onu jednotu v cílech i v činnosti, která umožnila a zajistila vítězství povinností našich vlád k našim národům i ke všem národům celého světa.

Jedině potrvá-li a bude-li vzrůstat součinnost a porozumění mezi našimi třemi zeměmi i mezi všemi mírumilovnými národy, bude možné uskutečnit nejvyšší tužbu lidstva, bezpečný a trvalý mír, který podle slov Atlantické charty „zaručí, že všichni lidé ve všech zemích budou moci prožít svůj život beze strachu a nouze".

Vítězství v této válce a zřízení navržené mezinárodní organizace bude dosud největší historickou příležitostí vytvořit v budoucích letech podstatné předpoklady takového míru.´´

 

Zdroje:

http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/zavery-jaltske-krymske-konference-tri-mocnosti-11-2-1945/

http://www.valka.cz/clanek_11186.html

http://cgsc.contentdm.oclc.org/cdm/singleitem/collection/p4013coll8/id/3687

 

 

  

Autor: Martin Pešek | pátek 19.9.2014 13:00 | karma článku: 9,63 | přečteno: 815x
  • Další články autora

Martin Pešek

Fotoblog - 70.Výročí vypuknutí Nymburského povstání

Dnes proběhla v Nymburce oslava 70. Výročí Nymburského povstání. Můj fotoblog je z historické bojové operace. Akci provedl historický klub SPVH Sever 2013 a divadelní soubor Hálek. Nešlo přímo o historickou rekonstrukci, jelikož se nějaká podobná akce v Nymburce 2. května 1945 nestala, ale jelikož Německá vojska v této ukázce tvořili příslušníci 20. granátnické divize SS (1. estonská), tak je tu paralela s událostí (událost nastala po Nacistické kapitulaci), kdy několik příslušníků této divize, bylo v Nymburce po přestřelce zadrženo a popraveno.

2.5.2015 v 18:40 | Karma: 8,58 | Přečteno: 469x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Pešek

Fotoblog z Ruzyňských kasáren

Dnes jsem se byl podívat na americkou vojenskou techniku (současnou i historickou) do Ruzyňských kasáren. Celkový můj zážitek byl výborný, tedy až na počasí. Rád bych vám nyní ukázal pár svých fotografií a poděl se tak s vámi o svůj zážitek.

31.3.2015 v 16:50 | Karma: 20,97 | Přečteno: 814x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Pešek

Zneužití ústavy ČR propagandou

Tento článek píšu především jako reakci na článek pana Jiřího Soudeka. Ve svém článku: Vláda si nyní osobuje více práv než jí podle Ústavy a Sbírky zákonů ČR náleží!. Tvrdí, že vláda jednala nezákonně. Nyní uvedu důkazy, že tomu tak není.

20.3.2015 v 18:45 | Karma: 16,90 | Přečteno: 987x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Suezská krize, díl osmý: Závěr

V této práci jsem se zaměřil na to, jak lokální konflikt ovlivňuje jednotlivé aktéry. Také jsem se ve své práci pokusil nastínit události spojené s pojmem suezská krize. Celá událost ukazuje, jak menší mezinárodní rozepře měly velký vliv na vývoj vztahů v rámci bipolárního světa. Jak se ukázalo tak Velká Británie a Francie přes dobrou vojenskou přípravu neměly jasný politický plán, co udělají po invazi a nezajistily si podporu USA. Nejenže se jim nepodařilo svrhnout Násirův režim, ale ten po konfliktu ještě posílil. Izrael po konfliktu také posílil, jelikož se mu podařilo zajistit svoje hranice s Egyptem.

5.11.2014 v 15:00 | Karma: 7,77 | Přečteno: 432x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Suezská krize, díl sedmý: Zrod jednotek UNEF

V tomto díle píši, jak vznikli jednotky UNEF a jak ovlivnili konflikt a další fungování OSN.

4.11.2014 v 15:00 | Karma: 6,73 | Přečteno: 358x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Suezská krize, díl šestý: Jednání na půdě OSN

V tomto díle popisuji, jak se vedlo jednání v OSN a jak konflikt ovlivnil další fungování této organizace.

3.11.2014 v 15:00 | Karma: 6,60 | Přečteno: 426x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Prezident Zeman a politická kultura v ČR

Poslední hovory z Lan, ukázali na úroveň naší politické kultury. Ta nebyla poslední dobou u nás na vysoké úrovni, ale pan prezident ukázal novou úroveň.

3.11.2014 v 12:08 | Karma: 17,54 | Přečteno: 823x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Suezská krize, díl pátý: Postoj světových mocností

V této části píši o tom, jak jednotliví světoví aktéři ovlivnili aktéry Suezské krize a jaký měli k válce postoj. V práci se věnuji USA a SSSR. Dále v tomto díle uvádím, jak světoví aktéři dále rozvíjeli své mezinárodní vztahy s Izraelem a Egyptem.

2.11.2014 v 15:00 | Karma: 8,36 | Přečteno: 689x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Suezská krize, díl čtvrtý: Vývoj jednotlivých aktérů po SK

V tomto díle se věnuji vývoji jednotlivých aktérů po konfliktu. Píšu, jak válka ovlivnila jejich vnitropolitickou situaci a jakou měla vliv na jejich mezinárodní politiku. Píšu také o nové hranici mezi Izraelem a jeho sousedy a o snaze OSN o dosažení trvalého míru a hranic takových, jaké byly před Šestidenní válkou.

1.11.2014 v 15:00 | Karma: 7,74 | Přečteno: 453x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Suezská krize, díl třetí: Postavení jednotlivých aktérů před SK

V této části se zaměřuji na situaci jednotlivých aktérů před vypuknutím konfliktu. Zaměřuji se především na jejich vnitrostátní a zahraniční situaci. Píši zde také o jejich vojenské připravenosti.

31.10.2014 v 15:00 | Karma: 9,11 | Přečteno: 600x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Suezská krize, díl druhý: Průběh konfliktu

V této části popisuji průběh konfliktu. Konflikt sleduji ve dvou dimenzích, neboli ve dvou vojenských operacích, ve kterých byla válka vedena. Zaměřuji se zde především na jednotlivé bitvy při těchto operacích. Konflikt jako takový není hlavní bod mé práce, ale je důležitý v celkovém konceptu. Hlavně zde chci uvést jak každá vojenské operace (z vojenského hlediska úspěšná) muže dopadnout špatně pokud není brán zřetel politický dopad.

30.10.2014 v 15:00 | Karma: 11,01 | Přečteno: 857x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Suezská krize, díl první: Úvod

Suezská krize, probíhající od 29. října do 6. listopadu 1956. Někdy je nazývána jako druhý izraelsko-arabský konflikt. Dopad měla nejen na území spojené s touto krizí, tedy na Egypt, ale také na celosvětové dění v období studené války. Hlavními aktéry této dějinné události jsou Egypt, Velká Británie, Francie, Izrael, Spojené státy americké ( ́ ́USA ́ ́), Sovětský svaz ( ́ ́SSSR ́ ́) a Organizace spojených národů ( ́ ́OSN ́ ́).

29.10.2014 v 15:00 | Karma: 12,01 | Přečteno: 927x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Vznik Československa z pohledu legislativy

Současně s vyhlášením nezávislosti Československa, vzniká i první zákon. Jednalo se o tzv. recepční zákon. Tímto zákonem nebyla určena státní forma nového státu. Byl prozatímně recipován rakousko-uherský právní řád a zákonodárná a výkonná moc byla předána Národnímu výboru. Autorem původního textu je Alois Raším. Ve sbírce zákonů je pod č. 11/1918 Sb. z. a n.

28.10.2014 v 13:30 | Karma: 6,26 | Přečteno: 476x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Jaltská konference, díl druhý

V druhém díle o Jaltské konferenci se budu věnovat protokolu o jednání. Jednalo se zejména o vytvoření nové mezinárodní organizace, potrestání Německa a válka s Japonskem.

20.9.2014 v 13:06 | Karma: 9,84 | Přečteno: 631x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Měnová reforma z roku 1953

Tímto článkem, bych rád uvedl, ukázkový příklad rozkrádání naší země komunistickým režimem. Tím chci dokázat, že je to byla realita a žádná demagogie, jak tvrdí pan Cvalín.

23.8.2014 v 18:25 | Karma: 29,29 | Přečteno: 1925x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

21. srpen 1968, další smutný den našeho národa

V tento den, před 46. lety na území Československa vstoupila vojska SSSR, PLR, MLR a BLR (NDR akci podpořila, ale vojensky nezasáhla). Nyní se pokusím rozebrat některé skutečnosti, které k tomu vedli.

21.8.2014 v 14:10 | Karma: 10,76 | Přečteno: 545x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Nový druh asymetrického konfliktu

Současný konflikt v Pásmu Gazy, podle všeho vytvořil nebezpečný precedens. Je v něm použita nová taktika a to taková, která využívá vlastní obyvatelstvo jako štít.

31.7.2014 v 12:45 | Karma: 15,22 | Přečteno: 1089x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Izrael je demokratická země

Tímto článkem, chci reagovat na článek pana Cempera - Izrael a demokracie? Směšná představa. V něm označuje Izrael, jako vojenskou a policejní diktaturu. Rád bych se nyní pokusil, tuto představu vyvrátil.

25.7.2014 v 16:43 | Karma: 22,28 | Přečteno: 717x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Izraelsko-arabský konflikt

Dneškem prakticky začal nový Izraelsko-arabský konflikt. Rad bych nyní rozebral příčiny a historické paralely tohoto konfliktu. Zabývat se budu pojmy, jako je sionismus, arabský nacionalismus, mezinárodní právo a politické zřízení.

18.7.2014 v 17:50 | Karma: 9,23 | Přečteno: 744x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Některým lidem sebereflexe nic neříká

Tímto chci reagovat na komentář pana Cvalína, Lidovečtí politici obhajují neobhajitelné. V něm obviňuje Katolickou církev z kolaborace z nacisty a fašisty. Nechci kritizovat obsah jeho slov, ale způsob jakým to napsal a k jaké ideologii se hlásí, mi přijde jako pokrytectví, bez špetky sebereflexe.

25.6.2014 v 17:00 | Karma: 18,69 | Přečteno: 922x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 41
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 807x
Politolog a moje motto je: Nemusím s tebou vždycky souhlasit, ale přesto tě můžu mít rád a respektovat tě.

Seznam rubrik