Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Šestidenní válka, díl: sedmý: Závěr

Šestidenní válka byla jedna z největších válek na Blízkém východě. Rozhodně byla největší, co se týče v počtu nasazených vojenských sil. Byla to válka, která ovlivňuje mezinárodní vztahy Izraele se svými sousedy ještě do dneška (především vztahy se Sýrií). Původně se počítalo, že skončí s dalšími válkami, ale naopak rozpoutala další války (především Jomkipurská válka v roce 1973).

   Izraelské vítězství v Šestidenní válce bylo tak drtivé, že nemohlo přinést dlouhodobý mír ani krátkodobou stabilitu. Od roku 1967 do roku 1970 vypukl další boj mezi Izraelem a Egyptem (známé jako „opotřebovávací válka“). Ustaly až v srpnu 1970. Bleskové vítězství zkomplikovalo izraelské postavení ve světě. Francie, dosavadní spojenec, dal na Izrael zbrojní embargo. To byla samozřejmě rána pro izraelskou armádu, ale po určité době improvizace byla armáda (hlavně letectvo) přezbrojena vojenskou technikou z USA i z rozbíhajícího se domácího průmyslu. Výsadním dodavatelem se tedy stala USA. Země komunistického bloku přerušily (s výjimkou Rumunska) s Izraelem diplomatické styky. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 242 z 22. listopadu 1967 požadovala stažení Izraele z okupovaných území, na druhé straně však de facto uznával legitimitu Státu Izrael. Arabské země s touto Rezolucí buď přímo nesouhlasily, nebo si ji vykládaly pouze jako výzvu Izraeli ke stažení z okupovaných území. Izrael ji v podstatě přijímal. Arabské země (členové Arabské ligy) se však již na setkání v Chartúmu 1. září 1967 dohodly na kategorickém odmítnutí míru s Izraelem. Izrael se tak dostával do izolace. To znamenalo nakonec jeho závislost na Spojených státech, kterou plně potvrdil vývoj v 70. letech.

   Ve válce získal stát Izrael celý Sinajský poloostrov, pásmo Gazy, Západní břeh Jordánu a Golanské výšiny. Za cenu přes 700 mrtvých ovládl území o rozloze přes 60 000 km2 (tj. 3x více než byla rozloha samotného Izraele), zabezpečil tak své hranice, ale také vzbudil v Izraeli klamný pocit, že se jejich stát může kdykoliv bez problémů ubránit arabskému útoku, a to byla chyba, které se dosud dopouštěli jejich vlastní nepřátelé. Izrael však také získal spolu s územím přes 90 % Palestinců žijících v Gaze a na Západním břehu Jordánu. Velice špatná ekonomická situace na okupovaných územích i řada diskriminačních opatření celkem logicky zvyšovala nenávist Palestinců vůči Izraeli a rostla popularita palestinských teroristických skupin,  do čela se dostalo OOP vedené od roku 1969 Jásirem Arafatem. Velký počet Arabů (přibližně 1/3 populace Izraele v roce 1968) a jejich odpor vůči izraelské správě zapříčinily určitou destabilizaci státu a do dnešních dnů způsobují četné potíže při mírových jednáních. Sinajský poloostrov byl vrácen Egyptu po uzavření mírové smlouvy v roce 1979. Golanské výšiny Izrael okupuje do dneška. Pásmo Gazy a Západní břeh Jordánu jsou v současnosti pod Palestinskou samosprávou.

   Celkově Šestidenní válka znamenala posílení Izraele a porážku arabských států (prezident Násir podal demisi, která nebyla přijata), ale na druhé straně způsobila další růst protiizraelské hysterie v arabském táboře, vyvolala dodnes živý problém okupovaných území a především neodstranila prakticky žádnou z příčin, které Šestidenní válku vyvolaly. Proto je tento konflikt nutno vidět i jako cestu k nové válce. Izrael si zabezpečil své hranice, což byl hlavní zájem, avšak nepodařilo se mu uzavřít se svými sousedy mír. Tím pádem Izrael nevrátil většinu dobytého území, jak měl původně v planu a to vedlo k dalším konfliktům. Také tím posílil vliv teroristických organizací v regionu, především pak OOP. Válka Izrael také stála spojenectví s Francií a tím pádem se musel výhradně spoléhat na diplomaticky a vojensky na USA. Pro Egypt znamenala Šestidenní válka katastrofu. Nejcitelnější to bylo v ekonomice, jelikož na dlouhá léta byl uzavřen Suezský průplav, jenž byl hlavním zdrojem egyptských příjmů (přibližně 30 miliónů dolarů ročně). Z vojenského hlediska to pro Egypt nebyla taková tragédie, jelikož nepřišel o moc vojáků a zničená vojenská technika byla rychle nahrazena novými sovětskými dodávkami. Z politického hlediska musel Egypt opustit neutralitu a připojit se do sovětského tábora. Násir pak také ztratil hegemonii v arabském táboře na blízkém východě. Jordánské království se jako první pokusilo o smír s Izraelem a dále už nijak proti Izraeli nevystupoval. To vedlo ke sporům s OOP, které jordánské vojsko v roce 1970 vyhnalo ze svého území do Sírie. Syrskou vládní stranu Baas prohraná válka zasáhla mnohem více vnitropoliticky, než tomu tak bylo v Egyptě. Přišla o výhodné pozice na Golanských výšinách. Vládnoucí strana Baas vedená Salahem Džadídem už před válkou neměla u syrského obyvatelstva velkou oblibu. Po válce se situace ještě zhoršila. Přesto, že účast Iráku na válce byla více méně symbolická, tak to mělo na její vnitřní politiku největší dopady ze všech států Arabské ligy. Díky tomu se k moci dostala Irácká strana Baas a zavedla v Iráku vládu jedné strany.                    

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Pešek | středa 11.6.2014 13:05 | karma článku: 9,46 | přečteno: 609x
  • Další články autora

Martin Pešek

Fotoblog - 70.Výročí vypuknutí Nymburského povstání

Dnes proběhla v Nymburce oslava 70. Výročí Nymburského povstání. Můj fotoblog je z historické bojové operace. Akci provedl historický klub SPVH Sever 2013 a divadelní soubor Hálek. Nešlo přímo o historickou rekonstrukci, jelikož se nějaká podobná akce v Nymburce 2. května 1945 nestala, ale jelikož Německá vojska v této ukázce tvořili příslušníci 20. granátnické divize SS (1. estonská), tak je tu paralela s událostí (událost nastala po Nacistické kapitulaci), kdy několik příslušníků této divize, bylo v Nymburce po přestřelce zadrženo a popraveno.

2.5.2015 v 18:40 | Karma: 8,58 | Přečteno: 469x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Pešek

Fotoblog z Ruzyňských kasáren

Dnes jsem se byl podívat na americkou vojenskou techniku (současnou i historickou) do Ruzyňských kasáren. Celkový můj zážitek byl výborný, tedy až na počasí. Rád bych vám nyní ukázal pár svých fotografií a poděl se tak s vámi o svůj zážitek.

31.3.2015 v 16:50 | Karma: 20,97 | Přečteno: 814x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Pešek

Zneužití ústavy ČR propagandou

Tento článek píšu především jako reakci na článek pana Jiřího Soudeka. Ve svém článku: Vláda si nyní osobuje více práv než jí podle Ústavy a Sbírky zákonů ČR náleží!. Tvrdí, že vláda jednala nezákonně. Nyní uvedu důkazy, že tomu tak není.

20.3.2015 v 18:45 | Karma: 16,90 | Přečteno: 987x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Suezská krize, díl osmý: Závěr

V této práci jsem se zaměřil na to, jak lokální konflikt ovlivňuje jednotlivé aktéry. Také jsem se ve své práci pokusil nastínit události spojené s pojmem suezská krize. Celá událost ukazuje, jak menší mezinárodní rozepře měly velký vliv na vývoj vztahů v rámci bipolárního světa. Jak se ukázalo tak Velká Británie a Francie přes dobrou vojenskou přípravu neměly jasný politický plán, co udělají po invazi a nezajistily si podporu USA. Nejenže se jim nepodařilo svrhnout Násirův režim, ale ten po konfliktu ještě posílil. Izrael po konfliktu také posílil, jelikož se mu podařilo zajistit svoje hranice s Egyptem.

5.11.2014 v 15:00 | Karma: 7,77 | Přečteno: 432x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Suezská krize, díl sedmý: Zrod jednotek UNEF

V tomto díle píši, jak vznikli jednotky UNEF a jak ovlivnili konflikt a další fungování OSN.

4.11.2014 v 15:00 | Karma: 6,73 | Přečteno: 359x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Ukrajinská armáda zaútočila na přístavy v Černém moři, cílila na sklady s ropou

17. května 2024  6:42

Ruská obrana v noci čelila rozsáhlému útoku dronů na Sevastopol a další přístavní město...

Ruské letouny omylem svrhly nejméně 38 bomb na vlastní území, píší i ruská média

17. května 2024  6:31

Nejméně 38 leteckých bomb svrhly ruské letouny za poslední tři měsíce na ruské a okupované území na...

Sudetští Němci pořádají třídenní sjezd. Zúčastní se český velvyslanec

17. května 2024  6:15

V bavorském Augšpurku začíná třídenní sudetoněmecký sjezd, který se krátce před volbami do...

Bakterie z vody letos zabíjí častěji, zemřelo už 23 lidí. Řada nákaz uniká

17. května 2024

Premium Kromě jiných infekcí se v Česku letos více šíří i smrtelnější legionářská nemoc, která se...

  • Počet článků 41
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 807x
Politolog a moje motto je: Nemusím s tebou vždycky souhlasit, ale přesto tě můžu mít rád a respektovat tě.

Seznam rubrik